Friday Game Night Region Standings
*Area teams in bold
**Teams will be sorted by region record, then overall record. Teams tied in the standings will be listed alphabetically unless a head-to-head matchup has been played.
***Number next to team indicates state classification ranking
KEY:
Z - Clinched region championship
X - Clinched state playoff appearance
e - Eliminated from playoff contention
(Helmets via the Georgia High School Helmet Project)
Updated 11/3/23 at 11:40 p.m.
Georgia High School Association (GHSA)
Region 8-7A | Region | Overall |
#1 Mill Creek-Z | 5-0 | 10-0 |
#4 Buford-X | 4-1 | 9-1 |
Collins Hill-X | 3-2 | 4-6 |
Mountain View-X | 2-3 | 4-6 |
Central Gwinnett-e | 1-4 | 4-6 |
Dacula-e | 0-5 | 1-9 |
Region 8-6A | Region | Overall |
#2 Gainesville-Z | 6-0 | 10-0 |
Lanier-X | 5-1 | 7-2 |
North Forsyth-X | 4-2 | 5-5 |
Habersham Central-X | 3-3 | 5-5 |
Jackson County-e | 2-4 | 4-6 |
Shiloh-e | 1-5 | 2-8 |
Apalachee-e | 0-6 | 0-10 |
Region 8-5A | Region | Overall |
#4 Jefferson-Z | 6-0 | 10-0 |
Eastside-X | 5-1 | 7-3 |
Loganville X | 3-3 | 5-5 |
Flowery Branch-X | 3-3 | 5-5 |
Clarke Central-e | 2-4 | 5-5 |
Heritage, Conyers-e | 1-5 | 3-7 |
Winder-Barrow-e | 1-5 | 4-6 |
Region 8-4A | Region | Overall |
#2 North Oconee-Z | 8-0 | 10-0 |
Madison County-X | 5-2 | 7-2 |
East Forsyth-X | 5-3 | 7-3 |
North Hall-X | 5-3 | 7-3 |
Cherokee Bluff-e | 4-4 | 4-6 |
Cedar Shoals-e | 4-4 | 4-6 |
Walnut Grove-e | 3-5 | 4-6 |
East Hall-e | 1-7 | 2-8 |
Chestatee-e | 0-8 | 0-10 |
Johnson** | N/A | 4-6 |
Seckinger** | N/A | 3-7 |
**Johnson and Seckinger are playing non-region schedules in 2023
Region 7-3A | Region | Overall |
#6 Lumpkin County-Z | 6-0 | 10-0 |
Wesleyan-X | 5-1 | 7-3 |
White County-X | 3-3 | 5-5 |
Gilmer-X | 3-3 | 6-4 |
Dawson County-e | 2-4 | 2-8 |
Pickens-e | 2-4 | 3-7 |
West Hall-e | 0-6 | 1-9 |
Region 8-2A | Region | Overall |
#8 Fellowship Christian-Z | 5-0 | 8-2 |
Union County-X | 3-2 | 7-3 |
Athens Academy-X | 3-2 | 6-4 |
Providence Christian-X | 3-2 | 8-2 |
East Jackson-e | 1-4 | 6-4 |
Banks County-e | 0-5 | 4-6 |
Region 8-A Division I | Region | Overall |
#2 Commerce-Z | 3-0 | 9-1 |
#6 Elbert County-X | 2-1 | 8-2 |
#7 Rabun County-X | 1-2 | 7-3 |
Athens Christian-X | 0-3 | 0-9 |
Region 8-A Division 2 | Region | Overall |
#7 Aquinas-Z | 4-1 | 8-2 |
#8 Greene County-X | 4-1 | 9-1 |
Lincoln County-X | 3-2 | 6-4 |
Washington-Wilkes-X | 3-2 | 7-3 |
Warren County-e | 1-4 | 3-7 |
Towns County-e | 0-5 | 0-10 |
Lake Oconee Academy** | 0-0 | 7-3 |
**Lake Oconee Academy is playing a non-region schedule in 2023
Georgia Independent Athletic Association (GIAA)
District 4-AAAA/AAA | Region | Overall |
Bethlehem Christian-Z | 4-0 | 10-0 |
George Walton Academy | 3-1 | 6-4 |
Lakeview Academy | 2-2 | 5-5 |
Loganville Christian | 1-3 | 3-7 |
Riverside | 0-4 | 0-9 |
Georgia Association of Private & Parochial Schools (GAPPS)
Region 1-2A | Region | Overall |
Cherokee Christian | 1-0 | 4-3 |
King's Academy | 1-1 | 5-2 |
Lanier Christian | 1-1 | 3-5 |
Pinecrest Academy | 0-1 | 3-3 |